Menü Kapat

WİKİLEAKS BELGELERİ VE TÜRKİYE

WİKİEALEKS BELGELERİ VE TÜRKİYE

Bu belgeler medyaya sızdırıldığında aklıma ilk gelen sualler şunlar oldu;

1.Bu işi kim yapmıştır? Nasıl yapmıştır? Bu şahıslar niçin bir sığınağı andıran bir yerde çelik kapılar ardında çalışmaktadır? Böyle bir sığınağı onlara kim tahsis etmiştir? Bu iş bireysel bir çaba ile başarılabilir mi? Böyle bir sığınağı inşa etmek için bir onbaşı birkaç milyon dolar borç bulabilir mi? İnşaat ruhsatı alabilir mi? Kardeş bu sığınağı kime karşı ne için yapıyorsun diyen olmaz mı? Adamın belgeyi çalmasıyla sığınağı hizmete açması aynı anda eş zamanlı olarak nasıl gerçekleşmiştir?

Mesela ben yarın kalksam desem ki bende de 150 bir Rus belgesi var bütün gazeteciler kapıma yığılırlar mı? Böyle bir demecim ciddiye alınır mı? Kaldı ki ordudan kaçmış bir onbaşıda değilim.

2.Mademki böyle bir eylem yapılmıştır. Ne amaçla yapılmıştır? Amerikan devletinin içinde çatışan guruplar mı var? Birinin yaptığını öteki yıkıyor mu? Amerika bir casusluk faaliyetiyle karşı karşıya mıdır?

3.Bu operasyon gerçek midir, bir senaryonun parçası mıdır? ABD bundan sonra yapacağı operasyonların yeni tip kamu diplomasisinin ön çalışmalarını mı yapmaktadır?

4.Bu operasyonun hem yapanlar açısından, hem maruz kalanlar açısından hedefi nedir?

5.Bu operasyon kime yaramıştır?

6.ABD ipliği pazara çıkacak kadar çaptan düşmüş müdür? Laçka bir devlet midir? Devlet şuuru ve birlik şuuru yok olma aşamasında mıdır? ABD’nin çok etnitisiteli yapısı sadakat kavramını zehirlemekte midir?

7.Her şeye kadir ABD istihbaratı, kontr-espiyonaj teşkilatı nasıl uyumuştur? Dünyanın öteki ucundan fısıltıyı haber alan CİA böyle bir kapsamlı operasyonu nasıl olmuştur da fark edememiştir?

8.Kendi ülkesi adına yalan söylemekle mükellef çok dürüst adamlardan müteşekkil diplomatlar taifesi bu kadar boşboğaz mıdır? Bu kadar çapsız insanlardan meydana gelmiş bir dedikodu ordusu mudur? Boğazın dokuz boğum olduğunu bilmeyen, yersiz ve zamansız öten kuşlardan müteşekkil bir taife ile mi karşı karşıyayız?

9.Bu belgeler nasıl sızdırılmıştır? ABD’nin 1/109’ dan (milyarda bir) daha yüksek şifreleme tekniği ile şifrelediği bu belgelerin ele geçirilmesi gerçekten mümkün müdür? Böyle bir operasyonun inandırıcılığı gerçekten var mıdır?

10.Bazı kot kelimeleri ile hatta şifrelenmiş mesajlarla birbirleriyle konuşan teröristleri eliyle koymuş gibi yakalayan CİA, NSA gibi Amerikan istihbarat kuruluşları böyle bir şeyi atlayabilir mi?

12.ABD bu operasyonun kendisine karşı yapıldığından hareketle kısmen mahcup edaya bürünerek bak sizi ben işte böyle fişlerim daha sonra da sizi taş gibi damdan aşağı atarım, bir diyeceğiniz varsa söyleyin? Var mı bana kafa tutan; mı demek istiyor? Oturun oturduğunuz yerde birçok yerde köstebeklerim yönetimlerde etkindir, dünyada çeşitli ülkelerde çeşitli mevkilerde bunlar bulunuyorlar. Sözümü dinlemezseniz sizi de açıklarım.

13.Muazzam bir belge yığını. 250 bin belge 5-10 kişi okumaya kalksa aylarca bitiremez. Belli ki bir ekip çalışması. Bu iş organize bir istihbarat örgütünün desteği olmadan ya da ABD’nin izni olmadan yapılabilir mi?

  1. Wikiealeks belgeleri niçin Almanya’da, İngiltere’de değil mesela AB’nin dışında ki bir ülke olan İsveç’te açıklanmıştır?

15.ABD istese elektronik savaş metotlarıyla bu belgeleri okunmaz ve dolaşamaz hale getiremez miydi? Virüsleyemez miydi? Bunun dolaşımını engelleyemez miydi? İran’ın nükleer santrallarındaki bilgisayarlara virüs bulaştırmayı beceren kadiri mutlak ABD; niçin bunu yapamamıştır veya yapmamıştır?

Sonuç; günlerden beri ben bu soruların cevaplarını arıyorum. Bana bu iş senaryo gibi geliyor.

Size inandırıcı geliyor mu?

Bundan sonraki yazımızda bu belgelerin içeriklerini analiz edeceğiz.

WİKİLEAKS BELGELERİ VE TÜRKİYE” üzerine 2 görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir